O nas

22 marca 1981 r. w czasie modlitwy „Anioł Pański”z wiernym zgromadzonymi na Placu św. Piotra Ojciec św. Jan Paweł II zwrócił się do całego Kościoła z apelem o pomoc dla chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej…

„Od lat trwa konflikt pomiędzy palestyńskimi muzułmanami a izraelczykami. Zbrojne starcia pochłonęły już wiele ofiar. Konsekwencje tego konfliktu dotykają również chrześcijan, którzy są prześladowani i dyskryminowani. Coraz więcej chrześcijan traci pracę,a jeśli już ją mają, zarobki nie wystarczają na godziwe warunki życia. Dzieci nie mogą regularnie chodzić do szkoły, często muszą pracować, aby pomóc w utrzymaniu rodziny.
Chrześcijanie w Betlejem zostali ogrodzeni i odcięci od świata murem wysokim na 8 metrów. Wyznawcy Chrystusa są zastraszani, a nawet wypędzani ze swoich własnych domów przez ekstremistów muzułmańskich”.

Poruszeni tymi słowami oraz obecną, coraz trudniejszą sytuacją chrześcijan w Ziemi Świętej postanowiliśmy odpowiedzieć na apel papieża. W tym celu podjęliśmy konkretną współpracę z chrześcijańskimi rzeźbiarzami i rzemieślnikami z miasta Betlejem. Utworzyliśmy w Polsce firmę „Małe Betlejem” z siedzibą w Poznaniu, aby umożliwić dystrybucję i sprzedaż dewocjonaliów wyprodukowanych w chrześcijańskich manufakturach z miasta narodzin Pana Jezusa.

Pragniemy, aby ten pomysł wzbudził w naszym kraju poczucie odpowiedzialności za tych braci, którzy najbardziej potrzebują opieki i wsparcia. To tak ważne, aby pozostali w Ziemi Świętej, którą chcemy odwiedzać jako pielgrzymi. Niech nasze, choćby najmniejsze zaangażowanie pomoże powstrzymać falę emigracji „za chlebem” i umożliwi godne życie w ich ojczyźnie.

Rodziny chrześcijańskie w Betlejem, od pokoleń trudnią się rękodziełem i wytwarzają przepiękne dewocjonalia, cieszące się dużym zainteresowaniem wśród pielgrzymów. Od dziś każdy z nas będzie miał możliwość nabycia takich przedmiotów przez „Małe Betlejem” w Polsce.

W imieniu naszej firmy oraz naszych Przyjaciół z Betlejem, prosimy o wsparcie naszej inicjatywy.

Dziękujemy za otwarte serca

Zespół „Małe Betlejem”